Tradycja Bożego CiałaDziś w kościołach katolickich obchodzono Boże Ciało, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Wierni spotykali się na uroczystych Mszach Św., po których ulicami odbywały się barwne procesje.

Tradycja Bożego Ciała sięga 1264 roku. W Polsce obchodzona jest od 1320. Uroczystość obchodzona jest 60 dni po Wielkanocy. Po Mszy Św. wierni w procesji, ze śpiewem na ustach maszerują zazwyczaj wokół kościoła, zatrzymując się przy czterech polowych ołtarzach przybranych ściętymi brzozami i kwiatami.

Liczba ołtarzy ma duże znaczenie, oznacza czterech Ewangelistów - Jana, Mateusza, Marka i Łukasza - cztery żywioły i cztery strony świata.

Podczas procesji wierni zrywają gałązki z drzew poustawianych przy ołtarzach. Zapytaliśmy dziś kilku wiernych dlaczego tak robią. Byli tacy, którzy zrywali bo inni to robią. Inni mówili, że to tradycja i że trzeba je trzymać w domu, ale po co?

Stare przysłowie mówi, że - Jaki dzień jest w Boże Ciało, takich dni potem niemało. - Dziś mieliśmy na prawdę piękną, wiosenną pogodę. I oby taka nam towarzyszyła przez całe lato. Czego Państwu i sobie życzymy.

Istotą tego święta jest jednak uwielbienie Boga. Wychodząc na ulicę i biorąc udział w procesji pokazujemy, że wierzymy i nie wstydzimy się wiary.

Zapraszamy do oglądania zdjęć z procesji Bożego Ciała w naszej Parafii.

stat4u